Menü
Sepet

Günümüzün vazgeçilmezi ve favorisi olan E-Ticaret ya da bir diğer adıyla internet alışverişi, hayatımızda pek çok kolaylık sağlamaktadır. Fakat her E-Ticaret sitesi güvenilir midir? Her E-Ticaret sayfasından güvenip alışveriş yapılabilir mi? Hiç şüphesiz ki birçok internet kullanıcısının aklındaki soru işareti bu. Peki E-Ticaret platformlarına ve sitelerine güvenebilir miyiz? Güvenilir olduğunu nasıl anlarız?

Birçoğumuzun bildiği pazar yerleri internet kullanıcılarının kendilerini güvence altına almak adına en çok tercih ettiği sayfalardır. Ancak bu güvence altına alınmanın elbette maddi bir karşılığı olacaktır. Keza, birçok E-Ticaret internet sitesi de pazar yerlerinde boy göstermektedir ve bu pazar yerlerinde boy göstermenin de elbette maddi bir karşılığı olacaktır. Belki dikkatinizi çekmiştir. İşte bu yüzden birçok E-Ticaret sitesi, kendi sayfalarında pazar yerlerindeki fiyatlardan daha düşük fiyata ürünlerini satmaktadır. Bunun da sebebi şüphesiz ki pazar yerlerinin almış olduğu komisyonlardır.

E-Ticaret siteleri aynı kar marjıyla aynı ürünü kendi sayfalarında daha uygun fiyata müşterilerine sunmaktadır ve aslında bu internet kullanıcılarına çok daha makul gelmelidir. Fakat bu durum özellikle ülkemizde tam tersi bir vaziyettedir. Bunun da sebebi insanların güvenliklerini kontrol etmeden bazı sayfalarda yaşadıkları kötü ve olumsuz tecrübelerdir. Peki E-Ticaret sayfasının güvenilir olduğunu nasıl anlayacağız ve o sayfaya nasıl güvenip alışveriş yapabileceğiz?Sayısal Sertifikalar: İnternet sayfalarının güvenirliği anlayabilmek adına günümüzde pek kolay bir şekilde ulaşabileceğimiz sertifika kuruluşlarından alınan sertifikalara erişebilir kontrol edebilirsiniz. Sanal dünyada kurumların veya kişilerin gerçek kimliklerinin tespit edilmesine olanak tanıyan sistemler vardır. İşte bu da sayısal sertifikalarla mümkün olabilmektedir. Sayısal sertifikalar sertifika kuruluşlarından alınır ve kuruluşun özel anahtarı ile imzalanır. SSL Güvenlik Katmanı: Bir e-ticaret sitesinde müşteri bilgileri güvenli bir ortamda iletilmelidir. Bu amaçla kullanılan SSL bir tür programlama katmanıdır. Gizli bilgilerin istemci ve sunucu arasında güvenli olarak aktarılmasını sağlayan SSL bu bilgilerin sadece doğru adreslerde deşifre edilmesine izin verir. Güvenli bir şekilde bilgi aktarımını sağlayan web sitelerinin adresleri https ile başlar ve bu da bilgilerin aktarılması için doğru ve güvenli bir ortamın sağlandığını gösterir. SSL müşteri ve e-ticaret sitesi arasındaki bilgi aktarımının tamamen güvenilir bir şekilde gerçekleştiğini gösterir. Güvenlik Duvarları: Günümüzde donanımsal veya yazılım tabanlı olarak kullanılan güvenlik duvarları ise internet ile yerel ağ arasındaki iletişimin güvenilirliğini sağlamaktadır. Bu sayede online satış sitelerinin önünde önemli bir tehdit unsuru olan virüslerden korunmak amaçlanır. Şüpheli paket veya dosyaların aktarılması engellenerek bu tarz dosyaların sunucuya bulaşması ve web sitesine zarar vermesi önlenmiş olur. E-ticaret web sitesi sahiplerinin bu duvarları en yüksek düzeyde kullanmaları gerekir.