Neden Çiçek Hediye Ederiz?


Çiçekler, canlı olsun yapay olsun; hediye denince akla ilk gelen yegane hediye fikridir. Çiçeklerin gerek görsel olarak gerekse anlam olarak zenginliği oldukça fazladır ve bundan dolayı çokça tercih edilmektedir. Genel olarak kadınlara hitap ettiği düşünülse de durum hiç de öyle değildir. Son dönemlerde erkekler için de yaygınlaşan bir hediye üründür çiçekler. Yeni iş tebriklerinde, doğum günü, yıldönümü gibi özel günlerde de erkeklere çiçekler hediye edilmektedir.

Çiçek hediye edilmesi her zaman bir özel günden dolayı olmak zorunda değil. Sadece özel günlerde hediye edilmiyor da zaten. Çiçekler görüntü olarak narin ve zariftir. Bazı çiçekler çok asil bir görünüme sahipken, bazıları ise zarafeti ile ön plana çıkmaktadır. Peki yıllardır süregelen bu durum ne anlam ifade etmektedir? Neden sevdiklerimize çiçek hediye ederiz?

Çiçeklerin her biri kendi içinde bir anlam barındırır. Bununla birlikte biz de çiçeklere farklı anlamlar yükleriz. Mesela genç bir adam sevdiği kadına henüz yeni gelişen bir çiçek hediye ediyor ve o çiçeği yaşadıkları aşk ile bağdaştırıp suyu sevgileri, güneşi saygıları gibi görüp o çiçeği (aşklarını) bu şekilde büyütme fikriyle hediye edebilmektedir. O çiçek o çiftin aşkı anlamına gelir ve hediye edilen o çiçeğe çok iyi bakmaya çalışırlar. Ayakta tutmaya çalışırlar. Hatta kimisi, bir çiçeği tohum olarak alıp büyüttükten sonra sevdiği insana hediye eder ve aşklarının temsil eden o çiçeğe nasıl güzel baktığını anlatmak ister.

Bununla birlikte her bir çiçeğin anlamı olduğu kadar her rengin de bir anlamı vardır. Ve insanlar çiçek hediye ederken çiçek kadar çiçeğin rengine de önem vermektedirler. Örneğin beyaz renkteki bir çiçek gizli duyguları ve özlemi ifade eder. Ama beyaz gül ve beyaz papatya aynı anlama gelmeyebilir. Bundan dolayı hediye alınan çiçek ve renk, eğer bir mesaj verecekse -ki vermeli- hem çiçeğin hem de rengin ifade ettiği anlamın tam olarak ne olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Beyaz gül daha çok masumluk ifade etmektedir. Beyaz lale ise temizlik ve saflığı ifade etmektedir. Ve bir aşk ilanı gibi durumlarda tercih edilmektedir. Bundan dolayı çiçeklere yüklenen anlamlar oldukça önemlidir. Ve insanların bu anlamları nasıl kullanmaya çalıştığı da bir o kadar değerlidir.


Elbette bloğun başında bahsettiğimiz gibi çiçek hediye etmek sadece eşlerin veya sevgililerin birbirine hediye etmesi gibi algılanmamalı. Bugün anneler gününde annelerimize, babalar gününde babalarımıza, iş tebriklerinde arkadaşlarımıza çiçek hediye ederiz. O insanlara bir çiçek kadar zarif olduklarını anlatmak isteriz. Ve bir çiçek kadar güzel göründüklerini, o çiçeği her gördüklerinde sevgi bağlarının kuvvetlenmesini temenni ederiz.

Çiçek hediye etmek her şeyden önce artık günümüzde bilinilir ki; çiçeği alan kişi mutlu olacak. Sadece anlık bir mutluluk sebebi olabilmek için bile hediye ederiz çiçeği. Çiçek hediye alınan kişi bir anlık gülümseme, mutluluk gibi pek çok duyguyu bir anda yaşayabilir. Çiçek hediye ettiğimiz kişiye yüklediğimiz anlamlar oldukça fazladır. Çiçeklere de yüklenen anlamlar aynı şekilde çok fazladır ve değerlidir. Yaşı cinsiyeti fark etmeksizin sevdiklerimize armağan ettiğimiz çiçekler, hiç şüphesiz ki aradaki bağları kuvvetlendirecek; kişilerin birbirlerine olan sevgilerini daha güçlü kılacaktır. Kimi zaman bir özür yerine geçen, kimi zaman sevgi belirten, kimi zaten içten gelen bir hisle alınan çiçekler anlamını her daim koruyacak ve aradaki bağı yaşatacaktır.